
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Multiplate wet |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Rake / Trail | 24.8° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS use?
A 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS fuel capacity?
A 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS has a wheelbase of 50.9.
What type of engine does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS has floorplan TRX520FM6S.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Backup camera?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Heated seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Android Auto?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Push start?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Navigation?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Leather seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Third row seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Tow package?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Head up display?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 EPS is not equipped with Cooled seats.
