
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Öhlins fork with TIN surface treatment. Forged aluminium radial calliper mounting bracket. Completely adjustable spring preload and hydraulic compression and rebound damping. |
| Rear Suspension | Double braced aluminium swingarm; mixed low thickness and sheet casting technology. Sachs monoshock with piggy-back, fully adjustable in: spring preload, hydraulics in compression and rebound. APS pr |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating stainless steel discs with lightweight stainless steel rotor with 6 studs. Brembo radial callipers with 4 diam. horizontally opposed 32 mm pistons. Sintered pads. Axial pump |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo floating calliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 200/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (439 mm) |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 390.2 lbs (177 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 520 use?
A 2025 Honda Pioneer 520 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Honda Pioneer 520 fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 520 has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Pioneer 520 have?
The 2025 Honda Pioneer 520 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Pioneer 520 have?
The 2025 Honda Pioneer 520 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Pioneer 520?
The 2025 Honda Pioneer 520 has a wheelbase of 73.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 520 have?
The 2025 Honda Pioneer 520 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Cooled seats.
