
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | O-ring-sealed chain; 15T/40T |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 10.5 in (267 mm) |
| Front Shocks | Twin tube |
| Rear Shocks | Twin tube |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
| Front Wheel | Wire 40-Spoke 16" x 3.5" |
| Rear Wheel | Wire 40-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 27" w x 79.9" l |
| Wheelbase | 58.6 in (1,489 mm) |
| Ground Clearance | 13.7 in (347 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Seat Height | 32.4 in |
| Rake / Trail | 26.1° |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1,750 lb (794 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Fuel Capacity | 11.3 gal (42.8 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Storage Capacity | 9 gal (34 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 417 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlights and tail lights |
| Instrumentation | USB Phone charger |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) |
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Honda CBR 600RR Base use?
A 2025 Honda CBR 600RR Base uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CBR 600RR Base fuel capacity?
A 2025 Honda CBR 600RR Base has the fuel capacity of 5 gallons.
What transmission does the 2025 Honda CBR 600RR Base have?
The 2025 Honda CBR 600RR Base has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CBR 600RR Base have?
The 2025 Honda CBR 600RR Base is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CBR 600RR Base?
The 2025 Honda CBR 600RR Base has a wheelbase of 53.9.
What type of engine does the 2025 Honda CBR 600RR Base have?
The 2025 Honda CBR 600RR Base is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CBR 600RR Base cooled?
The 2025 Honda CBR 600RR Base is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda CBR 600RR Base have?
The 2025 Honda CBR 600RR Base is equipped with a Injection. Dual Stage Fuel Injection (DSFI) with 40mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CBR 600RR Base have?
The 2025 Honda CBR 600RR Base is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda CBR 600RR Base compression ratio?
The 2025 Honda CBR 600RR Base has a compression ratio of 12.2:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CBR 600RR Base have?
The 2025 Honda CBR 600RR Base is equipped with Double disc. Optional ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CBR 600RR Base have?
The 2025 Honda CBR 600RR Base is equipped with Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. rear brakes.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Backup camera?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Heated seats?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Android Auto?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Push start?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Navigation?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Leather seats?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Third row seats?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Tow package?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Head up display?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CBR 600RR Base have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CBR 600RR Base is not equipped with Cooled seats.
