
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
| Wheels | Spoked wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 75.4" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED lighting |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve use?
A 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve uses Unknown.
What is the floorplan of the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve?
The 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve has floorplan SXS10S2XDLR.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Push start?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
