
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Multifunction digital and analog instrumentation features: programmable shift light, digital speedometer, analog tachometer, dual tripmeters with miles-on-reserve function, odometer, water temp gauge and lights for neutral, high beam, low fuel and turn signals. |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe use?
A 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have?
The 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Cooled seats.
