
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 37mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with five positions of spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (118 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (103 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 110/70-17 |
| Rear Tire | 140/70-17 |
Dimensions
| Seat Height | 30.7 in (780 mm) |
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Rake / Trail | 25.3° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 408 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Segway Super Villain SX20 Base use?
A 2026 Segway Super Villain SX20 Base uses Unknown.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Backup camera?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Heated seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Android Auto?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Bluetooth?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Keyless entry?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Push start?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Navigation?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Leather seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Third row seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Tow package?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Head up display?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Cooled seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Cooled seats.
