
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2026 Segway Super Villain SX20 Base use?
A 2026 Segway Super Villain SX20 Base uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Segway Super Villain SX20 Base?
The 2026 Segway Super Villain SX20 Base has floorplan Super Villain SX20 Base.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Backup camera?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Heated seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Android Auto?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Bluetooth?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Keyless entry?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Push start?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Navigation?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Leather seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Third row seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Tow package?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Head up display?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway Super Villain SX20 Base have Cooled seats?
No, the 2026 Segway Super Villain SX20 Base is not equipped with Cooled seats.
