
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 37mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak® linkage system and single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) **Smart-Shox was developed in conjunction with Tractive Industries, a market leader in the suspension industry |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Petal disc. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. Petal disc. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.9" w x 80.7" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 57.9 in (470 mm) |
| Seat Height | 33.3 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | Standard and Limited: Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp Limited +Tech: Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Features | ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Warranty | 12 months |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Instrumentation | 4" Display powered by RIDE COMMAND with GPS Navigation, Ride Data, Vehicle Status and Info, Bluetooth Connectivity and more. Feature-specific information for the display is as follows: real-time clock; ambient air temperature; heading; audio information display; vehicle status (voltage, engine hours, oil change); vehicle info (speed, fuel range, RPM, gear position); current ride data (distance, moving time, stop time, altitude, altitude change); trip meters; ride mode selection; screen brightness; and vehicle trouble code readout. |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki KLX 230SM use?
A 2023 Kawasaki KLX 230SM uses Gasoline.
What is the 2023 Kawasaki KLX 230SM fuel capacity?
A 2023 Kawasaki KLX 230SM has the fuel capacity of 2 gallons.
What transmission does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with a 233cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Kawasaki KLX 230SM?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM has a wheelbase of 54.1.
What type of engine does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Kawasaki KLX 230SM cooled?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with a Injection. DFI® with 32mm Keihin throttle body fuel system.
What type of starter does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Kawasaki KLX 230SM compression ratio?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM has a compression ratio of 9.4:1.
What type of front brakes does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with Single disc. Dual-piston. Petal disc. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with Single disc. Single-piston. Petal disc. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Push start?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Cooled seats.
