
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Suspension | 37mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak® linkage system and single shock with adjustable spring preload |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Petal disc. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. Petal disc. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.9" w x 80.7" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 33.3 in |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty | 12 months |
| Lighting | LED headlamp |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki KLX 230SM use?
A 2023 Kawasaki KLX 230SM uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2023 Kawasaki KLX 230SM fuel capacity?
A 2023 Kawasaki KLX 230SM has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM has a drivetrain.
What transmission does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with a 233cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Kawasaki KLX 230SM?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM has a wheelbase of 54.1.
What type of engine does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Kawasaki KLX 230SM cooled?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with a Injection. DFI® with 32mm Keihin throttle body fuel system.
What type of starter does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Kawasaki KLX 230SM compression ratio?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM has a compression ratio of 9.4:1.
What type of front brakes does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with Single disc. Dual-piston. Petal disc. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have?
The 2023 Kawasaki KLX 230SM is equipped with Single disc. Single-piston. Petal disc. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Push start?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki KLX 230SM have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 230SM is not equipped with Cooled seats.
