
Drivetrain
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Clutch | Automatic |
Suspension
| Front Suspension | High-Clearance Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) *Usable Travel, 17 in (43.2 cm) Wheel Travel |
| Rear Suspension | Trailing Arm & Standard-Clearance Radius Rods with Stabilizer Bar and 22 in (55.9 cm) *Usable Travel, 20 in (50.8 cm) Wheel Travel |
| Front Travel | 7.9 in (201 mm) |
| Rear Travel | 9.1 in (231 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore XL |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14" Cast Aluminum |
| Front Tire | 30 x 10-14; 8-Ply Wheel Size 14 x 6 |
| Rear Tire | 30 x 10-14; 8-Ply Wheel Size 14 x 7 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34" w x 45.5" h |
| Wheelbase | 125 in (3,175 mm) |
| Ground Clearance | 14.5 in (368 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 13 gal (49.2 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 2,218 lbs (1,006 kg) |
Lights & Safety
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Lighting | Signature Animated RZR Fang Accent Lighting White LED, Low / High & Red LED Tail / Brake Lights; Interior Accent Lighting |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: DYNAMIX 2.0 Visualizer, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio (Accessory Speakers Required - Sold Separately), In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets, Polaris P.A.S.S Anti-Theft System. Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals. Digital Instrumentation: Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, DC Outlet |
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping adjustment; Dynamix and Ride Command Push Button Controls |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Yamaha XSR 900 use?
A 2025 Yamaha XSR 900 uses Gasoline.
What engine does the 2025 Yamaha XSR 900 have?
The 2025 Yamaha XSR 900 is equipped with a 890cc 4-stroke I3 engine.
What type of engine does the 2025 Yamaha XSR 900 have?
The 2025 Yamaha XSR 900 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Automatic climate control?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Backup camera?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Heated seats?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Android Auto?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Bluetooth?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Keyless entry?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Push start?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Navigation?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Leather seats?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Third row seats?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Tow package?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Head up display?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Yamaha XSR 900 have Cooled seats?
No, the 2025 Yamaha XSR 900 is not equipped with Cooled seats.
