
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | PASC slipper clutch, mechanically operated |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Transmission Type | Chain |
| Gear Ratios 2nd | 46:14 |
Suspension
| Front Suspension | WP APEX 43 |
| Rear Suspension | WP APEX Split Piston |
| Front Travel | 12.2 in (310 mm) |
| Rear Travel | 11.8 in (300 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 90/90 |
| Rear Tire | 140/80 |
| Wheels | 1.85 x 21"; 2.5 x 18" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 26.1° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,481 mm) |
| Seat Height | 37.7 in (958 mm) |
| Ground Clearance | 14.1 in (359 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 1.9 gal (7.2 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Towing Capacity | 227 lbs (500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
Weights
| Dry Weight | 224.4 lbs (101.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Steering | Head angle: 62.9 |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2022 Yamaha Tracer 9 GT use?
A 2022 Yamaha Tracer 9 GT uses Gasoline.
What is the 2022 Yamaha Tracer 9 GT fuel capacity?
A 2022 Yamaha Tracer 9 GT has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2022 Yamaha Tracer 9 GT have?
A 2022 Yamaha Tracer 9 GT has 119 horsepower.
How much torque does a 2022 Yamaha Tracer 9 GT have?
A 2022 Yamaha Tracer 9 GT has 69 lb-ft torque.
What engine does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have?
The 2022 Yamaha Tracer 9 GT is equipped with a 890cc 4-stroke I3 engine.
What is the wheelbase of the 2022 Yamaha Tracer 9 GT?
The 2022 Yamaha Tracer 9 GT has a wheelbase of 59.1.
What type of engine does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have?
The 2022 Yamaha Tracer 9 GT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Automatic climate control?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Backup camera?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Heated seats?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Apple CarPlay?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Android Auto?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Bluetooth?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Keyless entry?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Push start?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Push start.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Navigation?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Leather seats?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Wireless phone charging?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Wifi hotspot?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Third row seats?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Tow package?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Head up display?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Cooled seats?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Cooled seats.
