
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2025 Honda Grom SP use?
A 2025 Honda Grom SP uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 Honda Grom SP fuel capacity?
A 2025 Honda Grom SP has the fuel capacity of 2 gallons.
How much torque does a 2025 Honda Grom SP have?
A 2025 Honda Grom SP has 11 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Grom SP?
The 2025 Honda Grom SP has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda Grom SP?
The 2025 Honda Grom SP has floorplan GROM125SS.
Does the 2025 Honda Grom SP have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Grom SP have Backup camera?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Grom SP have Heated seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Grom SP have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Grom SP have Android Auto?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Grom SP have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Grom SP have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Grom SP have Push start?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Grom SP have Navigation?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Grom SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Grom SP have Leather seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Grom SP have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Grom SP have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Grom SP have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Grom SP have Third row seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Grom SP have Tow package?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Grom SP have Head up display?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Grom SP have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Cooled seats.
