
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
| Rear Suspension | Pro-Link® Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability. |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Honda Grom SP use?
A 2026 Honda Grom SP uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Grom SP have?
The 2026 Honda Grom SP has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Grom SP have?
The 2026 Honda Grom SP is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Grom SP have?
The 2026 Honda Grom SP is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Grom SP have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Grom SP have Backup camera?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Grom SP have Heated seats?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Grom SP have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Grom SP have Android Auto?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Grom SP have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Grom SP have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Grom SP have Push start?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Grom SP have Navigation?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Grom SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Grom SP have Leather seats?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Grom SP have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Grom SP have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Grom SP have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Grom SP have Third row seats?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Grom SP have Tow package?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Grom SP have Head up display?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Grom SP have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Cooled seats.
