Hot

Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
What type of fuel does a 2026 Honda Grom ABS use?
A 2026 Honda Grom ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Grom ABS have?
The 2026 Honda Grom ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Grom ABS have?
The 2026 Honda Grom ABS is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Grom ABS have?
The 2026 Honda Grom ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Backup camera?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Heated seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Android Auto?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Push start?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Navigation?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Leather seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Third row seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Tow package?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Head up display?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Cooled seats.
