
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (134 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.5" w x 41.5" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2026 KTM SX 65 use?
A 2026 KTM SX 65 uses Gas/Oil Premix.
What drivetrain does the 2026 KTM SX 65 have?
The 2026 KTM SX 65 has a drivetrain.
What engine does the 2026 KTM SX 65 have?
The 2026 KTM SX 65 is equipped with a 50cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM SX 65 have?
The 2026 KTM SX 65 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 KTM SX 65?
The 2026 KTM SX 65 has floorplan F6001Z6.
Does the 2026 KTM SX 65 have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM SX 65 have Backup camera?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM SX 65 have Heated seats?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM SX 65 have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM SX 65 have Android Auto?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM SX 65 have Bluetooth?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM SX 65 have Keyless entry?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM SX 65 have Push start?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM SX 65 have Navigation?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM SX 65 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM SX 65 have Leather seats?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM SX 65 have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM SX 65 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM SX 65 have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM SX 65 have Third row seats?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM SX 65 have Tow package?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM SX 65 have Head up display?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM SX 65 have Cooled seats?
No, the 2026 KTM SX 65 is not equipped with Cooled seats.
