
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.3" length |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 71.2 in (1,808 mm) |
| Seat Height | 26.8 in |
| Ground Clearance | 4.9 in (124 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 641.5 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | All LED |
| Instrumentation | 2.14 inch LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
| Warranty | |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Suzuki GSX-S 8R use?
A 2024 Suzuki GSX-S 8R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have?
The 2024 Suzuki GSX-S 8R has a drivetrain.
What engine does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have?
The 2024 Suzuki GSX-S 8R is equipped with a 776cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have?
The 2024 Suzuki GSX-S 8R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Suzuki GSX-S 8R?
The 2024 Suzuki GSX-S 8R has floorplan GSX800FRQM4.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Automatic climate control?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Backup camera?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Heated seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Apple CarPlay?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Android Auto?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Bluetooth?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Keyless entry?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Push start?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Push start.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Navigation?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Leather seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Wireless phone charging?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Wifi hotspot?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Third row seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Tow package?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Head up display?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Cooled seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Cooled seats.
