
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Showa 41 mm upside down separate function big piston forks (SF-BPF), Adjustable compression damping, rebound damping and preload adjustment. |
| Rear Suspension | Showa piggyback reservoir monoshock, Adjustable compression and rebound damping and preload adjustment. |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (131 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2024 Suzuki GSX-R use?
A 2024 Suzuki GSX-R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Suzuki GSX-R have?
The 2024 Suzuki GSX-R has a drivetrain.
What engine does the 2024 Suzuki GSX-R have?
The 2024 Suzuki GSX-R is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2024 Suzuki GSX-R have?
The 2024 Suzuki GSX-R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Suzuki GSX-R?
The 2024 Suzuki GSX-R has floorplan GSX-R600M4.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Automatic climate control?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Backup camera?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Heated seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Apple CarPlay?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Android Auto?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Bluetooth?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Keyless entry?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Push start?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Push start.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Navigation?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Leather seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Wireless phone charging?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Wifi hotspot?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Third row seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Tow package?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Head up display?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Suzuki GSX-R have Cooled seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-R is not equipped with Cooled seats.
