
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (132 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
Tires
| Front Tire | 110/70-17 |
| Rear Tire | 150/50-17 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Seat Height | 31.6 in (803 mm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 53.3 in (1,354 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 650 use?
A 2026 Kawasaki Ninja 650 uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Cooled seats.
