
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-17 radial |
| Rear Tire | 160/60-17 radial |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 25° / 3.9" |
| Wheelbase | 55.9 in (1,420 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 Suzuki GSX-S 8R use?
A 2024 Suzuki GSX-S 8R uses Gasoline.
What engine does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have?
The 2024 Suzuki GSX-S 8R is equipped with a 776cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have?
The 2024 Suzuki GSX-S 8R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Automatic climate control?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Backup camera?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Heated seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Apple CarPlay?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Android Auto?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Bluetooth?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Keyless entry?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Push start?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Push start.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Navigation?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Leather seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Wireless phone charging?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Wifi hotspot?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Third row seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Tow package?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Head up display?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Suzuki GSX-S 8R have Cooled seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-S 8R is not equipped with Cooled seats.
