
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 37.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 275 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Xenon headlight |
| Instrumentation | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS has floorplan ZX636JTFAN.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Cooled seats.
