
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 80.2 in (2,037 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 / Limited |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki KX 450 use?
A 2024 Kawasaki KX 450 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki KX 450 have?
The 2024 Kawasaki KX 450 has a drivetrain.
What engine does the 2024 Kawasaki KX 450 have?
The 2024 Kawasaki KX 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Kawasaki KX 450 have?
The 2024 Kawasaki KX 450 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki KX 450?
The 2024 Kawasaki KX 450 has floorplan KX450MRFNN.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Push start?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki KX 450 have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki KX 450 is not equipped with Cooled seats.
