
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single-shock |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual 296mm discs with radial-mount four-piston calipers; ABS? |
| Rear Braking System | Single 240mm disc; ABS? |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-17 radial |
| Rear Tire | 160/60-17 radial |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 25° / 3.9" |
| Wheelbase | 55.9 in (1,420 mm) |
| Seat Height | 31.3 in (795 mm) |
| Ground Clearance | 14.5 in (368 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Front & Rear LED Accent Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Warranty | Duration: Transferable, one year included, unlimited-mileage limited warranty |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KX 85 use?
A 2026 Kawasaki KX 85 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KX 85 have?
The 2026 Kawasaki KX 85 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KX 85 have?
The 2026 Kawasaki KX 85 is equipped with a 84cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KX 85 have?
The 2026 Kawasaki KX 85 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KX 85 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 85 is not equipped with Cooled seats.
