
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Front Suspension | 30mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm with single hydraulic shock |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake). Cable actuated |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake). Rod actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR18 |
| Rear Tire | 150/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 61.4" l x 39" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.7 in |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 6 months |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki KLX 110R L use?
A 2023 Kawasaki KLX 110R L uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2023 Kawasaki KLX 110R L fuel capacity?
A 2023 Kawasaki KLX 110R L has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L has a drivetrain.
What transmission does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Kawasaki KLX 110R L?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L has a wheelbase of 42.3.
What type of engine does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Kawasaki KLX 110R L cooled?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a Carburettor. 18mm Keihin carburetor and screw type throttle limiter on grip housing fuel system.
What type of starter does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2023 Kawasaki KLX 110R L compression ratio?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L has a compression ratio of 9.5:1.
What type of front brakes does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L is equipped with Expanding brake (drum brake). Cable actuated front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2023 Kawasaki KLX 110R L is equipped with Expanding brake (drum brake). Rod actuated rear brakes.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Push start?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki KLX 110R L have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Cooled seats.
