
Drivetrain
| Transmission | Belt |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Front Suspension | Telescopic forks with air adjust |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 101.7" l x 56.8" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Seat Height | 26 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 802.5 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 2 years |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2019 Indian Springfield use?
A 2019 Indian Springfield uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2019 Indian Springfield fuel capacity?
A 2019 Indian Springfield has the fuel capacity of 6 gallons.
What drivetrain does the 2019 Indian Springfield have?
The 2019 Indian Springfield has a drivetrain.
What transmission does the 2019 Indian Springfield have?
The 2019 Indian Springfield has a Belt transmission.
What engine does the 2019 Indian Springfield have?
The 2019 Indian Springfield is equipped with a 1811cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2019 Indian Springfield?
The 2019 Indian Springfield has a wheelbase of 67.
What type of engine does the 2019 Indian Springfield have?
The 2019 Indian Springfield is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2019 Indian Springfield cooled?
The 2019 Indian Springfield is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2019 Indian Springfield have?
The 2019 Indian Springfield is equipped with a Injection. Closed Loop Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2019 Indian Springfield have?
The 2019 Indian Springfield is equipped with a Electric starter.
What is the 2019 Indian Springfield compression ratio?
The 2019 Indian Springfield has a compression ratio of 9.5:1.
What type of front brakes does the 2019 Indian Springfield have?
The 2019 Indian Springfield is equipped with Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. front brakes.
What type of rear brakes does the 2019 Indian Springfield have?
The 2019 Indian Springfield is equipped with Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. rear brakes.
What is the floorplan of the 2019 Indian Springfield?
The 2019 Indian Springfield has floorplan N19THAAAA8.
Does the 2019 Indian Springfield have Automatic climate control?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Indian Springfield have Backup camera?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Indian Springfield have Heated seats?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Indian Springfield have Apple CarPlay?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Indian Springfield have Android Auto?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Indian Springfield have Bluetooth?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Indian Springfield have Keyless entry?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Indian Springfield have Push start?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Push start.
Does the 2019 Indian Springfield have Navigation?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Indian Springfield have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Indian Springfield have Leather seats?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Indian Springfield have Wireless phone charging?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Indian Springfield have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Indian Springfield have Wifi hotspot?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Indian Springfield have Third row seats?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Indian Springfield have Tow package?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Indian Springfield have Head up display?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Indian Springfield have Cooled seats?
No, the 2019 Indian Springfield is not equipped with Cooled seats.
