
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.4" w x 75.6" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2019 Honda Talon 1000R use?
A 2019 Honda Talon 1000R uses Gasoline with fuel tank capacity up to 7 gallons.
What is the 2019 Honda Talon 1000R fuel capacity?
A 2019 Honda Talon 1000R has the fuel capacity of 7 gallons.
What drivetrain does the 2019 Honda Talon 1000R have?
The 2019 Honda Talon 1000R has a drivetrain.
What type of engine does the 2019 Honda Talon 1000R have?
The 2019 Honda Talon 1000R is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2019 Honda Talon 1000R cooled?
The 2019 Honda Talon 1000R is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2019 Honda Talon 1000R have?
The 2019 Honda Talon 1000R is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2019 Honda Talon 1000R have?
The 2019 Honda Talon 1000R is equipped with a Electric starter.
What is the 2019 Honda Talon 1000R compression ratio?
The 2019 Honda Talon 1000R has a compression ratio of 10:1.
What type of front brakes does the 2019 Honda Talon 1000R have?
The 2019 Honda Talon 1000R is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2019 Honda Talon 1000R have?
The 2019 Honda Talon 1000R is equipped with Dual Hydraulic Disc rear brakes.
What is the floorplan of the 2019 Honda Talon 1000R?
The 2019 Honda Talon 1000R has floorplan SXS10S2RK.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Automatic climate control?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Backup camera?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Heated seats?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Apple CarPlay?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Android Auto?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Bluetooth?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Keyless entry?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Push start?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Push start.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Navigation?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Leather seats?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Wireless phone charging?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Wifi hotspot?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Third row seats?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Tow package?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Head up display?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Honda Talon 1000R have Cooled seats?
No, the 2019 Honda Talon 1000R is not equipped with Cooled seats.
