
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.7 in (118 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (103 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 60" w x 77.4" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,723 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 700 Forest use?
A 2026 Honda Pioneer 700 Forest uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have?
The 2026 Honda Pioneer 700 Forest has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have?
The 2026 Honda Pioneer 700 Forest is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Pioneer 700 Forest?
The 2026 Honda Pioneer 700 Forest has floorplan SXS700M2FT.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Forest have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Cooled seats.
