
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 93.4" w x 210" l x 76.4" h |
| Rake / Trail | 25° / 3.9" |
| Wheelbase | 55.9 in (1,420 mm) |
| Seat Height | 32.4 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 417 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2018 Triumph Street Triple RS use?
A 2018 Triumph Street Triple RS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2018 Triumph Street Triple RS fuel capacity?
A 2018 Triumph Street Triple RS has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2018 Triumph Street Triple RS have?
A 2018 Triumph Street Triple RS has 123 horsepower.
How much torque does a 2018 Triumph Street Triple RS have?
A 2018 Triumph Street Triple RS has 77 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2018 Triumph Street Triple RS have?
The 2018 Triumph Street Triple RS has a drivetrain.
What engine does the 2018 Triumph Street Triple RS have?
The 2018 Triumph Street Triple RS is equipped with a 765cc 4-stroke I3 engine.
What is the wheelbase of the 2018 Triumph Street Triple RS?
The 2018 Triumph Street Triple RS has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2018 Triumph Street Triple RS have?
The 2018 Triumph Street Triple RS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2018 Triumph Street Triple RS?
The 2018 Triumph Street Triple RS has floorplan Street Triple RS.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Automatic climate control?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Backup camera?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Heated seats?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Apple CarPlay?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Android Auto?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Bluetooth?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Keyless entry?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Push start?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Push start.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Navigation?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Leather seats?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Wireless phone charging?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Wifi hotspot?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Third row seats?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Tow package?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Head up display?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Triumph Street Triple RS have Cooled seats?
No, the 2018 Triumph Street Triple RS is not equipped with Cooled seats.
