Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
Suspension
| Front Suspension | Showa 41mm upside down big piston forks |
| Rear Suspension | Ohlins STX40 piggyback reservoir monoshock, |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (131 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminium alloy 5-spoke |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 50.8" h |
| Rake / Trail | 23.9° / 4" |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Full-colour, 5 TFT instrument pack with 2x Themes, 3x styles and high/low contrast options |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS use?
A 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS fuel capacity?
A 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS has the fuel capacity of 5 gallons.
How much torque does a 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have?
A 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS has 146 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have?
The 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS has a drivetrain.
What engine does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have?
The 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is equipped with a 1700cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS?
The 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS has a wheelbase of 65.6.
What type of engine does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have?
The 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS?
The 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS has floorplan VN1700KJF.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Automatic climate control?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Backup camera?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Heated seats?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Apple CarPlay?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Android Auto?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Bluetooth?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Keyless entry?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Push start?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Push start.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Navigation?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Leather seats?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Wireless phone charging?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Wifi hotspot?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Third row seats?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Tow package?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Head up display?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS have Cooled seats?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS is not equipped with Cooled seats.
