
Drivetrain
| Transmission | Chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.2" w x 41.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty |
What type of fuel does a 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS use?
A 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS fuel capacity?
A 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS has a drivetrain.
What transmission does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS has a Chain transmission.
What engine does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is equipped with a 296cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS cooled?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is equipped with a Injection fuel system.
What type of starter does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS compression ratio?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS has a compression ratio of 10.6:1.
What type of front brakes does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is equipped with Single disc. ABS front brakes.
What type of rear brakes does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have?
The 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is equipped with Single disc. ABS rear brakes.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Automatic climate control?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Backup camera?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Heated seats?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Android Auto?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Bluetooth?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Keyless entry?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Push start?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Navigation?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Leather seats?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Third row seats?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Tow package?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Head up display?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS have Cooled seats?
No, the 2017 Kawasaki Versys-X 300 ABS is not equipped with Cooled seats.
