
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | De Dion Semi Independent |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black and Chrome, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 37.6" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instrumentation | 10% larger speedometer and tachometer with 68% wider numbers 28% larger fuel and volt gauges with 30% wider numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLX 110R?
The 2026 Kawasaki KLX 110R has floorplan KLX110CTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Cooled seats.
