
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.1" w x 55.1" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2016 Kawasaki use?
A 2016 Kawasaki uses Gasoline.
What engine does the 2016 Kawasaki have?
The 2016 Kawasaki is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2016 Kawasaki have?
The 2016 Kawasaki is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2016 Kawasaki have Automatic climate control?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Kawasaki have Backup camera?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Kawasaki have Heated seats?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Kawasaki have Apple CarPlay?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Kawasaki have Android Auto?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Kawasaki have Bluetooth?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Kawasaki have Keyless entry?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Kawasaki have Push start?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Push start.
Does the 2016 Kawasaki have Navigation?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Kawasaki have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Kawasaki have Leather seats?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Kawasaki have Wireless phone charging?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Kawasaki have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Kawasaki have Wifi hotspot?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Kawasaki have Third row seats?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Kawasaki have Tow package?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Kawasaki have Head up display?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Kawasaki have Cooled seats?
No, the 2016 Kawasaki is not equipped with Cooled seats.
