Hot

Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiplate wet clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 8.7 in (221 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 95.9" l x 42.5" h |
| Rake / Trail | 32° |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted speedometer |
What type of fuel does a 2015 Yamaha SR400 use?
A 2015 Yamaha SR400 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2015 Yamaha SR400 fuel capacity?
A 2015 Yamaha SR400 has the fuel capacity of 3 gallons.
How much horsepower does a 2015 Yamaha SR400 have?
A 2015 Yamaha SR400 has 23 horsepower.
How much torque does a 2015 Yamaha SR400 have?
A 2015 Yamaha SR400 has 27 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2015 Yamaha SR400 have?
The 2015 Yamaha SR400 has a drivetrain.
What engine does the 2015 Yamaha SR400 have?
The 2015 Yamaha SR400 is equipped with a 399cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2015 Yamaha SR400?
The 2015 Yamaha SR400 has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2015 Yamaha SR400 have?
The 2015 Yamaha SR400 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2015 Yamaha SR400?
The 2015 Yamaha SR400 has floorplan SR400FGY.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Automatic climate control?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Backup camera?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Heated seats?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Apple CarPlay?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Android Auto?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Bluetooth?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Keyless entry?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Push start?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Push start.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Navigation?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Leather seats?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Wireless phone charging?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Wifi hotspot?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Third row seats?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Tow package?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Head up display?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Yamaha SR400 have Cooled seats?
No, the 2015 Yamaha SR400 is not equipped with Cooled seats.
