
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 78" h |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Ground Clearance | 6.5 in (165 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 use?
A 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 has a drivetrain.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is equipped with a 883cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 has floorplan XL883N.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 883 is not equipped with Cooled seats.
