
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork, adjustable preload and rebound damping |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.4" w x 43" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (846 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2016 Honda CB use?
A 2016 Honda CB uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 Honda CB have?
The 2016 Honda CB has a drivetrain.
What engine does the 2016 Honda CB have?
The 2016 Honda CB is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2016 Honda CB have?
The 2016 Honda CB is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2016 Honda CB?
The 2016 Honda CB has floorplan CB500XAG.
Does the 2016 Honda CB have Automatic climate control?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Honda CB have Backup camera?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Honda CB have Heated seats?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Honda CB have Apple CarPlay?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Honda CB have Android Auto?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Honda CB have Bluetooth?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Honda CB have Keyless entry?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Honda CB have Push start?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Push start.
Does the 2016 Honda CB have Navigation?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Honda CB have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Honda CB have Leather seats?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Honda CB have Wireless phone charging?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Honda CB have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Honda CB have Wifi hotspot?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Honda CB have Third row seats?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Honda CB have Tow package?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Honda CB have Head up display?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Honda CB have Cooled seats?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Cooled seats.
