Hot

Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 50.8" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 30.5 in |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
What type of fuel does a 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic use?
A 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have?
The 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic has a drivetrain.
What engine does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have?
The 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is equipped with a 1450cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have?
The 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic?
The 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic has floorplan FLHTC.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Automatic climate control?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Backup camera?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Heated seats?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Apple CarPlay?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Android Auto?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Bluetooth?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Keyless entry?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Push start?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Push start.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Navigation?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Leather seats?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Wireless phone charging?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Wifi hotspot?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Third row seats?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Tow package?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Head up display?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic have Cooled seats?
No, the 2005 Harley-Davidson Electra Glide Classic is not equipped with Cooled seats.
