
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Cast aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.8" w x 77.3" h |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 31.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 315 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | Xenon headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom use?
A 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom uses Gasoline.
What drivetrain does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have?
The 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom has a drivetrain.
What engine does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have?
The 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is equipped with a 1200cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have?
The 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Automatic climate control?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Backup camera?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Heated seats?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Apple CarPlay?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Android Auto?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Bluetooth?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Keyless entry?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Push start?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Push start.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Navigation?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Navigation.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Leather seats?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Wireless phone charging?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Adaptive cruise control?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Wifi hotspot?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Third row seats?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Tow package?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Tow package.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Head up display?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Head up display.
Does the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom have Cooled seats?
No, the 2008 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom is not equipped with Cooled seats.
