
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 42.7" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,537 lbs (697.2 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster use?
A 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster uses Gasoline.
What engine does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have?
The 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is equipped with a 1200cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have?
The 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Automatic climate control?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Backup camera?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Heated seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Apple CarPlay?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Android Auto?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Bluetooth?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Keyless entry?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Push start?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Push start.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Navigation?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Navigation.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Leather seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Wireless phone charging?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Adaptive cruise control?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Wifi hotspot?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Third row seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Tow package?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Tow package.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Head up display?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Head up display.
Does the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster have Cooled seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Sportster 1200 NIghtster is not equipped with Cooled seats.
