
Drivetrain
| Transmission | Six-speed automatic DCT |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 2nd | 1.882 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone with FOX Live Valve shocks |
| Rear Suspension | 4+ link trailing arm with FOX Live Valve shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring Live Valve gen 3 (Dual Valve compression & rebound) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 250mm hydraulic discs |
| Rear Braking System | Dual 250mm hydraulic discs |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Front Tire | 28 x 9-15 |
| Rear Tire | 28 x 11-15 |
| Wheels | 16 in. Aluminum Flow Formed Beadlock |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 23.6" w x 32.2" h |
| Rake / Trail | 26.5° / 4" |
| Wheelbase | 90 in (2,286 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 13.2 in (335 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.3 gal (27.63 L) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Towing Capacity | 2,041 lbs (4,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 2,250 lbs (1,020 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad & 10.25 in. touchscreen display |
| Magneto | 1700-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | One Year: One Year Included |
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Premium high-performance LED headlights Can-Am LED signature |
| Instrumentation | USB A (charging port & communication port) DC outlet (10-A) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
What type of fuel does a 2002 Honda Goldwing use?
A 2002 Honda Goldwing uses Gasoline.
What engine does the 2002 Honda Goldwing have?
The 2002 Honda Goldwing is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2002 Honda Goldwing have?
The 2002 Honda Goldwing is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2002 Honda Goldwing have Automatic climate control?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2002 Honda Goldwing have Backup camera?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Backup camera.
Does the 2002 Honda Goldwing have Heated seats?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Heated seats.
Does the 2002 Honda Goldwing have Apple CarPlay?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2002 Honda Goldwing have Android Auto?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Android Auto.
Does the 2002 Honda Goldwing have Bluetooth?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Bluetooth.
Does the 2002 Honda Goldwing have Keyless entry?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Keyless entry.
Does the 2002 Honda Goldwing have Push start?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Push start.
Does the 2002 Honda Goldwing have Navigation?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Navigation.
Does the 2002 Honda Goldwing have Sunroof/moonroof?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2002 Honda Goldwing have Leather seats?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Leather seats.
Does the 2002 Honda Goldwing have Wireless phone charging?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2002 Honda Goldwing have Adaptive cruise control?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2002 Honda Goldwing have Wifi hotspot?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2002 Honda Goldwing have Third row seats?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Third row seats.
Does the 2002 Honda Goldwing have Tow package?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Tow package.
Does the 2002 Honda Goldwing have Head up display?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Head up display.
Does the 2002 Honda Goldwing have Cooled seats?
No, the 2002 Honda Goldwing is not equipped with Cooled seats.
