
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Six-speed Automatic Dual-Clutch Transmission |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks. |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Black 9 Spoke with Machined Highlights |
| Front Tire | 100/90-B19 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 65" w x 78" h |
| Rake / Trail | 30.5° / 5" |
| Wheelbase | 59.8 in (519 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (653 mm) |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 553.3 lbs (251 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One Year: Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2026 Segway UT10 Crew P use?
A 2026 Segway UT10 Crew P uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Segway UT10 Crew P?
The 2026 Segway UT10 Crew P has floorplan UT10050F91USA6005.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Automatic climate control?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Backup camera?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Heated seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Apple CarPlay?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Android Auto?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Bluetooth?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Keyless entry?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Push start?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Push start.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Navigation?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Leather seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Wireless phone charging?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Wifi hotspot?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Third row seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Tow package?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Head up display?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Segway UT10 Crew P have Cooled seats?
No, the 2026 Segway UT10 Crew P is not equipped with Cooled seats.
