
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.3 in (109 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 52.6" w x 70.9" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z125 PRO use?
A 2026 Kawasaki Z125 PRO uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2026 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2026 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z125 PRO have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Cooled seats.
