New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | #428 chain; 17T/49T? |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm |
| Rear Suspension | Double A-arm |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | Twin tube |
| Rear Shocks | Twin tube |
Brakes
| Front Braking System | Dual 214 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Single 214 mm disc brake with hydraulic twin-piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14 in. Aluminum |
| Front Tire | XPS Swamp King 28 x 8/10 x 14 in. |
| Rear Tire | XPS Swamp King 28 x 8/10 x 14 in. |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Wheelbase | 53 in (1,345 mm) |
| Seat Height | 38.6 in (980 mm) |
| Ground Clearance | 13 in (330 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 27° / 4.1" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.1 gal (19.5 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 1 gal (3.8 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
Weights
| Dry Weight | 876 lbs (397 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 36 months |
| Lighting | LED headlights and tail lights |
| Instrumentation | USB Phone charger |
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with cord |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Cooled seats.
