
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 52.4" h |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda NC750X DCT use?
A 2026 Honda NC750X DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda NC750X DCT have?
The 2026 Honda NC750X DCT has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda NC750X DCT have?
The 2026 Honda NC750X DCT is equipped with a 745cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Honda NC750X DCT have?
The 2026 Honda NC750X DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda NC750X DCT?
The 2026 Honda NC750X DCT has floorplan NC750XDT.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Backup camera?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Heated seats?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Android Auto?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Bluetooth?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Keyless entry?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Push start?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Navigation?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Leather seats?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Third row seats?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Tow package?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Head up display?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Cooled seats?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Cooled seats.
