
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Cooled seats.
