
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Petal discs. Dual opposed 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Petal disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base has floorplan ZX636KTFAN.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R Base is not equipped with Cooled seats.
