
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | WP Apex Ø 43 mm |
| Rear Suspension | WP Apex monoshock |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Four-piston radial fixed calliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston floating calliper. |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 110/90-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 24° |
| Wheelbase | 53.4 in (1,357 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.4 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 330.7 lbs (150 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 36 months limited |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Cooled seats.
