
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.2" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,858 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z900RS ABS use?
A 2026 Kawasaki Z900RS ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900RS ABS is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900RS ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Cooled seats.
