
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Manual / automatic |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 7.8 in (198 mm) |
| Rear Travel | 8.2 in (208 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 26/9-12 |
| Rear Tire | 26/11-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,627.3 lbs (738.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Multifunction digital and analog instrumentation features: programmable shift light, digital speedometer, analog tachometer, dual tripmeters with miles-on-reserve function, odometer, water temp gauge and lights for neutral, high beam, low fuel and turn signals. |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R has floorplan ZX1003BTFAN.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Cooled seats.
