
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Suspension | 41mm KYB telescopic fork |
| Rear Suspension | KYB Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | 10-spoke cast aluminum. Michelin Road 5 tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.9" w x 44.5" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS use?
A 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is equipped with a 998cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z H2 SE ABS is not equipped with Cooled seats.
