
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin 1-piston. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Three-spoke cast-aluminum-alloy wheels |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.2" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.3 in (480 mm) |
| Seat Height | 31.7 in (805 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping adjustment; Dynamix and Ride Command Push Button Controls |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Z900RS ABS use?
A 2026 Kawasaki Z900RS ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900RS ABS is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have?
The 2026 Kawasaki Z900RS ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Z900RS ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Cooled seats.
