
Drivetrain
| Transmission | MANUAL |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.2 in (81 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 120/70-18 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 31° / 5" |
| Wheelbase | 62 in (1,575 mm) |
| Seat Height | 27.8 in (705 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 4 |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs (268.4 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Instrumentation | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 ABS is not equipped with Cooled seats.
